Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Sufczynie

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 90094
  • Do końca roku: 245 dni
  • Do wakacji: 52 dni

Kartka z kalendarza

Procedury COVID-19

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19  

NA TERENIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. NOBLISTÓW POLSKICH

W SUFCZYNIE

I. PODSTAWA PRAWNA:

  1. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019r. poz. 1239 ze zm.)
  2. Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019r. poz. 1148 ze zm.)
  3. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019r. poz.1148)
  4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r.
    w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach
    i placówkach (Dz.U. z 2003r. poz.69 ze zm.)
  5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1327)
  6. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020r. poz. 493 ze zm.)
  7. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020r. poz. 910 i 1378)
  8. Wytyczne GIS, MZ, MEN dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, szkół podstawowych z dnia 30 kwietnia 2020r. 14 maja 2020r. oraz 14 sierpnia 2020 r.

II. OBOWIĄZKI DYREKTORA SZKOŁY

  1. Ustala i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii wirusa SARS-CoV-2  i choroby COVID-19.
  2. Zapewnia pracownikom środki ochrony osobistej, w tym maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice, płyny dezynfekujące. Płyn do dezynfekcji rąk zapewnia również przy wejściu do szkoły, w każdej sali lekcyjnej, pokoju nauczycielskim, pracowni komputerowej oraz  w pomieszczeniach higieniczno- sanitarnych. Umieszcza
    w widocznym miejscu instrukcje z zasadami mycia rąk, zakładania i ściągania rękawiczek i maski, przeznaczenia płynu. W widocznym miejscu umieszcza informacje z nr telefonów Powiatowej Inspekcji Sanitarnej, Ośrodka Zdrowia, Pogotowia Ratunkowego oraz nr 112.
  3. Organizuje pracę nauczycieli oraz pracowników obsługi na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii wirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19.
  4. Przekazuje rodzicom informacje o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje
    o procedurach oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do placówki poprzez umieszczenie procedur wraz z załącznikami na stronie szkoły.
  5. Zapewnia pomieszczenie służące izolacji dziecka oraz pracownika ( gabinet pielęgniarki) wyposażone w zestaw ochronny: przyłbica, fartuch ochronny, maski, rękawiczki. Jeśli dziecko/ pracownik będzie wykazywał objawy typowe dla wirusa SARS-CoV-2

( gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu) należy postępować zgodnie z procedurami na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażenia ujętymi w punkcie VII.

  1. Zapewnia codzienną dezynfekcję zabawek, sprzętu sportowego, toalet, umywalek, powierzchni dotykowych- poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blaty stołów.
  2. Jest odpowiedzialny za usunięcie przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować (np. pluszowe zabawki)
  3. Wyznacza pracownika/ nauczyciela , który dokonuje pomiaru temperatury dziecka.

 

III. OBOWIĄZKI NAUCZYCIELI

  1. Zapoznają się z procedurami bezpieczeństwa w okresie pandemii covid-19  obowiązującymi na terenie Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Sufczynie
    i dostępnymi na stronie internetowej szkoły.
  2. Dostarczają  dyrektorowi uzupełnioną deklarację pracownika /załącznik Nr 1/ .
  3. Pracują według ustalonego przez dyrektora harmonogramu realizując zajęcia opiekuńczo- wychowawcze i dydaktyczne w oddziale przedszkolnym i kl. I-VIII, zajęcia logopedyczne, korekcyjno - kompensacyjne oraz zajęcia dydaktyczne realizowane
    w formie pracy zdalnej.
  4. Wyjaśniają  dzieciom zasady obowiązujące w placówce ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem zarażenia się koronawirusem.
  5. Prowadzą profilaktykę prozdrowotną ze szczególnym zwróceniem uwagi na częstotliwość mycia rąk, zasłaniania ust i nosa podczas kichania i kaszlu, niedotykania ust, nosa i oczu oraz bezwzględnie monitoruje poprawność stosowania przez dzieci wprowadzonych instrukcji.
  6. Prezentują techniki  właściwego mycia rąk według instrukcji zamieszczonej w klasie.
  7. Nie organizują wyjść poza teren szkoły.
  8. Organizują wyjścia poszczególnych grup na teren ogrodu przedszkolnego, boiska, tak aby grupy nie mieszały się ze sobą.
  9. Dokonują pomiarów temperatury ciała ucznia.
  10. Zachowują dystans społeczny między innymi pracownikami  , w każdej przestrzeni placówki, wynoszący co najmniej 1, 5 metra.
  11. Dbają o higienę rąk- często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu.
  12. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem ( duszności, kaszel, gorączka, utrata węchu i smaku) nauczyciel pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.

 

 

IV. OBOWIĄZKI  PRACOWNIKA OBSŁUGI

  1. Pracuje w rękawiczkach i dba o higienę rąk- często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu.
  2. Wykonując prace porządkowe, wietrzy pomieszczenie, w którym pracuje.
  3. Zachowuje szczególną ostrożność korzystając z magazynu i innych pomieszczeń służących do wykonywania swoich obowiązków.
  4. Powierzchnie dotykowe, w tym zabawki , sprzęt sportowy, biurka, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze, klawiatury, telefony regularnie dezynfekuje środkiem dezynfekującym.
  5. Wszystkie obszary często używane tj. toalety, ciągi komunikacyjne regularnie sprząta
    z użyciem wody z detergentem.
  6. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem ( duszności, kaszel, gorączka, utrata węchu i smaku) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.

V. OBOWIĄZKI  RODZICÓW

  1. Zapoznają się zprocedurami bezpieczeństwa w okresie pandemii covid-19  obowiązującymi na terenie Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Sufczynie
    i dostępnymi na stronie internetowej szkoły.
  2. Zgłaszają dziecko do udziału w zajęciach w szkole. 
  3. Dostarczają do szkoły uzupełnioną deklarację zgłoszenia dziecka do przedszkola/ szkoły w okresie pandemii COVID-19 /załącznik Nr 2/ .
  4. Przyprowadzają do szkoły wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych.
  5. Przed wejściem do szkoły w obecności rodzica, dziecku mierzona będzie temperatura. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów tj. podwyższona temperatura, kaszel, katar, duszność , zapalenie spojówek rodzic musi bezwzględnie odebrać dziecko ze szkoły.  
  6. Nie przyprowadzają do szkoły dziecka, jeśli rodzice lub inni członkowie rodziny przebywają na kwarantannie, izolacji.
  7. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny, m.in. myciu rąk, nie podawaniu ręki na powitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kaszlu.
  8. Podczas drogi do i ze szkoły rodzice oraz dzieci ( od 4 roku życia) powinni być zaopatrzeni w środki ochrony osobistej tj. maseczki, rękawiczki.
  9. W czasie pobytu w szkole nie ma obowiązku noszenia przez dzieci maseczek. Jeśli rodzice decydują się na posiadanie przez dziecko maseczki zobowiązani są do przekazania nauczycielowi odpowiednich ich ilości zapakowanych w woreczek/ pudełko opisanych imieniem i nazwiskiem dziecka.
  10. Przestrzegają wytycznych dotyczących nieprzynoszenia zabawek, rysunków, książek
     i innych przedmiotów z domu.
  11. Oddają dziecko pod opiekę wyznaczonemu pracownikowi/ nauczycielowi- nie wchodzą na teren szkoły. Wejście do placówki sygnalizują dzwonkiem umieszczonym przy wejściu.
  12. Przyprowadzając i odbierając swoje dzieci są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników placówki oraz innych dzieci i ich rodziców wynoszącego co najmniej 1, 5 metra.
  13. Są zobowiązani do odbierania telefonów ze szkoły, umożliwiając dyrektorowi
    i pracownikom szkoły szybką ścieżkę komunikacji, zgodnie z wytycznymi szkoły.

 

VI. PRACA SZKOŁY W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM

  1. Na podstawie złożonych przez rodziców deklaracji dyrektor szkoły wyznacza godziny przebywania i odbioru uczniów.
  2. Co najmniej raz na godzinę dokonuje się wietrzenia sal.
  3. Jeżeli dziecko wykazuje oznaki osoby chorej i pomiar temperatury będzie podwyższony nie zostanie w tym dniu przyjęte do szkoły.
  4. W miarę możliwości do grupy przypisani są ci sami nauczyciele.
  5. Jedna grupa przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
  6. Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4m2na osobę.
  7. W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów wynoszą min. 1,5m. ( 1 uczeń – 1 ławka)
  8. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami między sobą.
  9.  Po każdych dniu zajęć w sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga są myte i dezynfekowane.
  10. Uczniowie  korzystają z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
  11. Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć powinien jest regularnie czyszczony
    z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości należy go zabezpieczyć przed używaniem.
  12. Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
  13. Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów.
  14. W szatni należy wykorzystywać co drugi wieszak.
  15. Należy unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu,
    w tym ustalić bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni przed rozpoczęciem
     i po zakończeniu zajęć.

 

 

 

VII. PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIA WIRUSEM SARS-CoV-2

  1. Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem ( duszności, gorączka,  kaszel) bezzwłocznie zostaje, przez pracownika wyposażonego w przyłbicę, fartuch ochronny, maskę i rękawiczki odizolowane w izolatorium ( gabinet pielęgniarki)
  2. Pracownik pozostaje z dzieckiem utrzymując min 2m odległości.
  3. Nauczyciel zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji.
  4. Dyrektor lub wyznaczony pracownik bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji.
  5. Dyrektor zawiadamia stację sanitarno-epidemiologiczną.
  6. Pracownik , u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem (duszności, kaszel, gorączka) zgłasza fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia – izolatorium.
  7. Dyrektor kieruje do pomocy osobę , która przystępując do działania zabezpiecza się
    w fartuch ochronny, maskę, przyłbicę i rękawiczki.
  8. Dyrektor bezzwłocznie zawiadamia odpowiednie służby, które podejmują dalsze kroki bezpieczeństwa.

VIII. PROCEDURY SZYBKIEJ ŚCIEŻKI KOMUNIKACJI Z RODZICAMI /PRAWNYMI OPIEKUNAMI UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. NOBLISTÓW POLSKICH W SUFCZYNIE

 

  1. Rodzic/prawny opiekun ucznia zobowiązany jest do pozostawienia w szkole aktualnych numerów telefonów, adresów mailowych.
  2. Każdorazowa zmiana danych kontaktowych podanych do wiadomości w szkole przez rodziców/prawnych opiekunów musi być zgłoszona w formie maila do wychowawcy, oraz potwierdzona telefonicznie pod nr 16 6725026 (sekretariat szkoły) lub telefon wychowawcy.
  3. Wymagane dane to aktualne numery telefonów komórkowych obydwojga rodziców lub numery stacjonarne do zakładów pracy.
  4. Na wypadek konieczności poinformowania o zaistniałym w szkole przypadku zachorowania, wymagany jest aktualny adres mailowy do rodziców/prawnych opiekunów.
  5. Dane kontaktowe rodziców przechowywane są u wychowawców, w gabinecie dyrektora szkoły, w sekretariacie szkoły.
  6. 6. Jeżeli zaistnieje potrzeba szybkiego kontaktu  z rodzicami/prawnymi opiekunami wychowawca klasy wykonuje połączenie z telefonu wewnętrznego, znajdującego się
    w sekretariacie szkoły, powiadamia dyrektora. W stacjach nagłych nauczyciele mogą używać również telefonów komórkowych prywatnych.
  7. Wychowawca, dyrektor wykonuje bezpośrednie połączenia do rodzica/opiekuna prawnego. Jeżeli ten nie odpowiada, kontaktuje się z kolejnym, wskazanym numerem telefonu drugiego rodzica, następnie wysyła smsy i maile do rodziców/prawnych opiekunów.
  8. Dane osobowe, numery telefonów będą przetwarzane wyłącznie w celach związanych z realizacją wyżej wskazanych celów przez administratora.

 

 

IX.  POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Z treścią niniejszych procedur zapoznaje się pracowników szkoły i rodziców uczniów.
  2. Procedury wchodzą w życie z dniem 1.09.2020 r.
  3. Procedury obowiązują do czasu ich odwołania.